Darıca HES’te elektrik üretimi başladı

Mesudiye Belediyesi

Genel Haberler
Darıca HES’te elektrik üretimi başladı

Ordu’nun Mesudiye ilçesi Melet Irmağı üzerinde 8 Temmuz 2007’de atılan Darıca-1 Hidroelektrik Santrali’nde(HES) deneme elektrik üretimi başladı.
Çok amaçlı su kaynaklarının geliştirilmesine ve enerji üretilmesine yönelik başlatılan çalışmalar kapsamında, Bilgin Grubu tarafından Topçam Barajı sahasında yapımı gerçekleştirilen Darıca-1 HES’in inşaatı ve elektrik üretim ünitelerinin montajı tamamlandı. Topçam Barajı’nda biriktirilen suyun 8 bin 400 metrelik bir kuvvet tünelinden geçtikten sonra Darıca-1 HES’ e aktarılmasıyla birlikte deneme elektrik üretimine geçildiği, ilk çalışmaların olumlu olduğu ve zamanla üretimin artırılarak tam kapasite üretime geçileceği belirtildi. Darıca-1 HES’te yılda 360 milyon kilovat saat enerji üretilmesi planlanıyor.
AK Parti Ordu Milletvekili M.Hilmi Güler, Darıca-1 HES’in temelini atan bir isim olarak, tamamlanmış ve üretime başlayacak noktaya gelmiş olmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. Güler, "Topçam Barajı’ndan yılda 200 milyon kwh elektrik üretilecek. Darıca-1 HES’te ise 360 milyon kwh üretim gerçekleştirilecek. Yani nerdeyse Topçam’ın iki katı kadar elektrik üretilecek. Bu su daha evvel akıyordu, biz de bakıyorduk. Şimdi bu su elektriğe dönüyor. Hem bölgemize hem ülkemize çok önemli bir avantaj sağlıyor. Firma yetkililerini tebrik ediyorum" dedi.

Henüz yorum yazılmadı

Yorum Yaz

Sizde yorum yazın...
Adınız
E-posta
Yorum