Eğitim, Kültür ve Spor

Mesudiye Belediyesi

Eğitim ve Kültür

İlçe merkezinde bir YİBO, bir çok programlı lise, bir meslek yüksek okulu ve bir halk eğitim merkezi bulunmaktadır.

Köylerde ise biri Topçam diğeri Türk köyünde (köykent) olmak üzere iki adet ilköğretim okulu,Üç adet birleştirilmiş sınıflı ilköğretim okulu bulunmaktadır.
 
YİBO da: 667,ÇPL ‘DE:160,Topçam İ.O DA:115,Köy-kent İ.O da:107, Pınarlı Yeşilpınar İ.O da:35, Üçyol İ.O da:24, Dayılı Şehit Turan MENGÜ İ.O da:14 öğrenci olmak üzere,
 
Toplam öğrenci sayısı 1122 dir.
Toplam derslik sayısı ise 32 dir.
Topçam’a 102, köykente 114, YİBO ya 28 olmak üzere 244 öğrenci taşıma kapsamındadır. İlçe genelinde toplam 62 öğretmen görev yapmaktadır.
 
 

Halk Oyunları:

Mesudiye yöresi halk oyunları Karadeniz ve Orta Anadolu özellikleri taşımaktadır. Horon, Halay ve Karşılama türünde değişik oyunlar vardır. Horon ve Halaylar Orta Anadolu oyunlarına göre daha sert figürlü ve daha çabuk tempoludur. Özel bir giysisi yoktur. Mevcut giysilerle oynanır. Oyunlar, davul, zurna ve kemençe eşliğinde, kadın ve erkeklerle birlikte oynanır.

 

En çok oynanan oyunlar şunlardır:

Dik Horon, Tamzara, Nuri, Kerem, Üç Ayak, Halay, Madımak, Rum, Diki ve Karşıl madır.

 

Spor:

Kulüp merkezi İstanbul'da bulunan ilçenin ilk spor klübü Mesudiye Spor'dur. İstanbul Amatör Ligde mücadele etmektedir. Kulüp Başkanı Özat ÖZSOY'dur. 

2014 yılı içerisinde Mesudiye Belediyesi'nin önderliğinde kulüp merkezi Mesudiye'de bulunan Mesudiye Spor Kulübü kurulmuştur. Başkanı İsa GÜL'dür.