Köşe

Mesudiye Belediyesi

KÖŞE

Muhtarı/Telefonu  Gültekin KIRAN / 05363932731 YaylasıKöşe Obası
Nüfusu  610 (Köşe+Muratlı) Cami Sayısı1
Hane Sayısı  46 DerneğiKöşeliler Kültür ve Dayanışma Derneği
Okulu  Okul ve Lojmanı mevcuttur. Öğrenci azlığından Topçam merkeze taşımalı eğitim yapılmaktadır.
  Okulun ve lojmanın kullanım hakkı resmi olarak Köşeliler Derneği'ne aittir.
     

..:: NOT ::.. 
Mahallemiz ile ilgili yayınlanan resim ve bilgilerde yanlışlık, eklenecek veya çıkarılacak bilgiler var ise
info@mesudiye.bel.tr
adresine bilgi verilmesi halinde gerekli düzeltmeler yapılacaktır.


Mahallemizi Kısaca Tanıyalım

 

 

Köşe, Ordu ili Mesudiye ilçesi, Topçam Beldesine bağlı bir mahalledir. Kendi merkezi ve Şıhdere adlı, ayrı yerleşimli bir mahalle ile aynı idari(muhtarlık) teşekkülü paylaşan bir yapıya sahiptir. Köşe’nin kuruluş tarihi hakkında geniş bilgi yoktur. Buraya ilk gelenlerin Kır Hüseyinoğulları, İmamoğulları ve Elikömeroğulları olduğu bilinmekle beraber, daha sonraları Ahmetoğulları, Gürsesler ve Şentürklerin gelmeleriyle Köşe’nin bugünkü yerleşik düzeni sağlanmıştır. Önceleri bir köy durumunda iken 1976 yılında Topçam Belediyesi’ne bağlanarak mahalle durumuna getirilmiştir. Köşe Mahallesi, Ordu iline 115 km. Mesudiye ilçesine 51 km Topçam Beldesi’ne 6,5 km uzaklıktadır.

 

2015 yılında yapılan Mesudiye Kurultayında, Mesudiyenin En Güzel, En Güzel Korunan ve En Doğal Yaylası" ödülünü almış olan "Köşe Obası" adlı bir yaylası vardır. Devletin en büyük projelerinden biri olan "Yeşil Yol" projesi bu yaylamızın tam içinden geçmektedir. Ordu Valiliği'nin yayınlamış olduğu "Yürüme Parkurları" nın 3 tanesi bu yaylamızdan geçmektedir. Organik yapısını korumuş olan yaylamızda halen elektrik bulunmamaktadır. 

 

Halk geçimini tarım, hayvancılık, orman işçiliği ile sağlamaktadır. Son yıllarda genç neslin azalmasıyla hayvancılıkta gerileme görülmektedir. Geçim sıkıntısı ve tahsil sebebiyle gurbete gidenlerin sayısı, mahalledeki nüfusa oranla daha çoktur. Buna karşılık son dönemlerde bazı gurbetçi emeklilerden dönüş yapanlar olmuştur. Köşe’de okul 1959 yılında öğretime başlamıştır. Okur-yazar oranı oldukça yüksektir. 1959 yılından önceleri veliler, çocuklarının ilk tahsilleri için Topçam’a göndermekte idiler. Bu güzel mekânın,Topçam Beldesi ile olan kara ulaşım yolu, halâ(!) stabilizedir. Mahalleye 1984 yılında elektrik, 1990 yılında da otomatik telefon gelmiştir. Cep telefonlarının yaygınlaşmasından dolayı tüm hane sahipleri telefonlarını iptal etmek zorunda kalmışlarıdr.

 

Mahallenin güzelleşmesine ve gelişmesine son zamanlarda gönüllü eğilimler olmuştur. Birlik ve beraberlik içerisinde olan bu eğilimlerin sonucunda önce beş yıl gibi kısa bir sürede çevreye örnek bir Camii yaptırılmış, 1997 yılında Hüseyin KIRAN’ın önderliğinde Giresun merkezli “Kalkındırma, Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği” kurulmuştur. Çalışmaları daha fazla üye ileartırmak ve sahiplenmek amacıyla 2004 yılında dernek merkezi İstanbul’a alınmıştır.

 

2011 yerel seçimlerde Ordu'nun Büyükşehir Belediyesi olmasıyla birlikte muhtarlığı düşmüş ve çevredeki mahalleler ile birlikte Topçam Muhtarlığı çatısı altında hizmet almaya devam etmiştir.

 

Köşe'li ve Muratlı'lı hemşerilerimiz, Köşeliler Derneği'nin öncülüğünde nüfus çalışması yaparak 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle nüfusunu 500'ün üzerine çıkarmıştır. Daha sonra Mesudiye Belediyemizin de almış olduğu meclis kararı ve Kaymakamlığımızın onayıyla Ordu Valiliği'ne gerekli müracaatlar yapılmıştır. Ordu Valiliğimizde 27 Kasım 2015 tarihi itibariyle başvuruyu kabul ederek Köşe, tekrardan Mahalle olmaya hak kazanmıştır. Yüksek Seçim Kurulu Mesudiye Müdürlüğü hiç ara vermeden seçim çalışmalarına başlamış ve 6 Mart 2015 tarihinde seçim kararı almıştır. 2 Adayın yarıştığı muhtarlık seçimlerini 4 oy farkla Gültekin Kıran kazanmıştır.

 

Köşeliler Derneği, 1999 yılından bu yana Köşe-Şıhdere Mahalle sakinlerinin organizeleri ile hiç ara vermeden Köşe Obası’nda yayla şenlikleri düzenlenmiş olup, 2014 yılında 16.sı yapılacaktır. Bu şenlikler, sosyal hayata ayrı bir renk ve dayanışma getirmiştir. Yeniliğe açık olan Köşeliler, gurbette de sosyal bir yaşantıda payına düşen görevlerini yerine getirmekten geri durmamıştır. Önemli vasıflarından biri de müziğe ve mahalli halkoyunlarına olan beceri ve yakınlıklarıdır. 

 

 

Köşe Mahallesi 1830 Yılı Nüfus Bilgileri

Hane 1

1  

Uzun boylu, sarı bıyıklı Elik Ömeroğlu Osman b. Hasan

Sinn 30

 

2

Karındaşı şâb-ı emred Hüseyin b. mezbûr

Sinn 15

 

3

Diğer karındaşı Ömer b. mezbûr

Sinn 10

Hane 2

4

Uzun boyu kır sakallı Kır Hüseyinoğlu ibrahim

Sinn 70

 

5

Oğlu kara sakallı Hüseyin b. mezbûr

Sinn 40

Müsinn sene 52

 

6

Hafidi şâb-ı emred Mustafa b. mezbûr

Sinn 15

Reft-I Asakir-I Bahriyye  fî 25 S. sene 52

 

7

Diğer hafiri İbrahim b. mezbûr

Sinn 8

Tüvânâ sene 56

8

Diğer hafidi  Mehmed b. mezbûr

Sinn 1

Hane 3

9

Uzun boylu kır sakallı Karabacakoğlu Osman b. Suah

Sin 60

 Fevt 11 C. sene 59

10

Oğlu şâb-ı emred Suah b. mezbûr

Sinn 15 

 

11

Diğer oğlu Mehmed b. mezb.ûr

Sinn 8

Tüvânâ sene 56

 

 

  sinn Yaşı demek
 mezbur Bir önceki bahsedilen demek
 tüvana Genç demek
 şab-ı emret Bıyığı çıkmamış demek
 müsinn Yaşlı demek
 fevt Ölmüş demek
 sene 52 Hicri 1252 yılı demek

*******************************************************************************************

Osmanlı Arşivleri Uzmanı değerli hemşerimiz Yaşar CELEB Bey'in köyümüz ile ilgili yapmış olduğu araştırmasını aşağıda incelemenize sunuyoruz.

 

................Osmanlı Dönemi belgelerinde Karye-i Köşe olarak geçen, bugün Topçam Beldesi’nin mahallesi konumunda bulunan Köşe’ye yapmayı planladık. Topçam kahvehanesinde gençlerle sohbet ederken “Yarın Köşe’nin şenliği var, biz bu gece oraya gideceğiz siz de gelebilirsiniz” dediler. Bir değişiklik olsun diye gençleri götürmeye karar verdim. Yola çıktık, Köşe’nin içinden geçerken gece 12 suları ışıklar artık sönmüştü. Hayatımın en tehlikeli ve en maceralı yolculuğunu yapıyordum.


Hava çok sisli ve yağıyordu. 5 metre gidiyor 10 metre arabayı itiyorduk. Gençler “az kaldı abi” deseler de yol bitmiyordu bir türlü. Araba patinaj yapıyor, Allah korusun aşağısı Melet Irmağı bir kilometre aşağıya yuvarlanmak an meselesi. Nihayetinde yaylaya ulaşıyoruz. Çadırlar kurulmuş, ateşler yakılmış, ateşin etrafında insanlar muhabbet ediyorlar. Bizi görünce şaşırdılar. Yarım saat kadar oturduk. Gençlerin bir kaçı burada geceleyelim dedilerse de benim dişlerim çatırdamaya başladı. Gece saat 3 sularında Topçam’a geri dönmeye karar verdik. Gençler, “bu sefer başka bir yol daha olduğunu ve tehlikenin daha az olacağını” söyleyerek beni rahatlatmaya çalışıyorlardı. Dedikleri gibi bu ikinci yol daha iyi idi. Sabah ezanı Topçam’a ulaştık. Yataktan kalktığımda öğle olmuştu ve henüz kendime gelmiştim. Ertesi gün, mutlaka bu çalışmamı bitirmem gerektiğine karar vererek tekrar Topçam kahvehanesine gittim. Hava açık, sanki dünkü havaya nazire yapıyordu. Köşe´ye benimle gelecek insanlar ararken yandaki masada bir beyefendi “ne işiniz var” diye sorunca bir gün önceki macerayı anlattık. Gülümsedi ve “ters bir zamanlama” dedi. Bu hemşehrimiz kendisini takdim edince; Kültür Bakanlığı Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği Korusu Şefi Necmi KIRAN olduğunu öğrendik. Aradığımız ilaç bulunmuştu. Köşe’de MESVAK kurucularından Yük.Müh. Ertaç ELİBOL’dan sonra bir gönül dostumuz daha olmuştu.

Necmi Bey geçmişini öğrenerek, geleceğe daha sağlıklı bakmayı hedefleyen hemşehrilerimizden biri. Bu duygular kendisini, geçmişini bulmak için Trabzon’a kadar sürüklemiş. Bizden Osmanlı Dönemine ait bilgileri dinleyince çok mutlu oldu. Kendisinin yaptığı araştırmayı ve bir de kendisinin telifi olan Türk Halk Müziği kasetini takdim etti. İstanbul’a dönünceye kadar hep bu kaseti dinledik. Türk Halk Müziği’nin çok mükemmel örnekleri bu kasette mevcuttur. Bütün hemşehrilerimize bu kaseti bulup dinlemelerini hararetle tavsiye ediyorum.

Topçam’a 6,5 km. uzaklıkta bulunan Köşe Mahallesi’nin ilk kurucusu Kır Hüseyin’in Trabzon’dan Yeveli Köyü’ne oradan da Köşe’ye geldiği rivayet edilmektedir. 19. yüzyıl belgelerinde üç hane olarak gözüken bu mahallemizin Şıhdere diye anılan bir mahallesi daha bulunmaktadır. Elimizdeki tarihi belgelerde burası ancak 18. asırdan sonra kayıtlıdır. Bu durum bize buranın 18.y.y. başlarında kurulduğunu düşündürmektedir. İnalan Belde olana kadar Köşe, köy statüsünde idi.

Köşe’deki Cılban Evliyası diye bilinen evliya olup, başı dara düşenler gidip dua ediyorlar. Bu mahallemizin ilköğretim okulu var. Fakat öğrencisi ve öğretmeni yok. Camii ve imamı var(?).

Köşeliler 20 y.y. ortalarına kadar Eriçok’un eteğinde bulunan Yıldırım Yaylası’na göçerlermiş. Daha sonra burayı terk ederek Köşe Obası’na gelirler ve Aşağı Şıhdere’de konaklarmış. Şimdi yalnızca Köşe Obası’nı kullanıyorlar.

Şıhdere Mahallesi ise Karaaslan Yaylası eteğinde bulunan Arpalık Yaylası’nı kullanmaktadırlar. Bu mahalle isminden de anlaşılacağı üzere şeyhlerin ikamet ettiği bir mekan olması dolayısıyla vergiden muaf olduklarından dolayı tarihi belgelerde kayıtları bulunmamaktadır.

Doğa bütün özelliklerini sanki burada toplamış. Ama siz siz olun yağışlı bir günde gitmeyi denemeyin, güneşi bekleyin ve hayatınızın en güzel dakikalarını burada geçirin.

 

Bugün Köşe’de ikamet eden sülaleler şunlardır:

1-Kır Hüseyinoğlu KIRAN,

2-Elik Ömeroğlu ERİBOL

3-Imamoğlu DEMİR

4-Ahmedoğlu ERCAN

5-Rasimoğlu ŞENTÜRK (Yeşilce’den gelmeler)

6-Nergile Ahmed GÜRSES (Bekçigil)

 

Osmanlı belgelerinde araştırmalarımız devam etmektedir. Daha engin bilgi ve belgelerde buluşmak dileğiyle.

 

Yaşar CELEP

Başbakanlık Osmanlı Arşivi Uzmanı