Muratlı (Şıhdere)

Mesudiye Belediyesi

MURATLI (ŞIHDERE)

Muhtarı/Telefonu  Gültekin KIRAN / 05363932731 YaylasıArpaalan Obası
Nüfusu  610 (Köşe+Muratlı) Cami Sayısı1
Hane Sayısı  31 DerneğiMuratlı Kültür ve Dayanışma Derneği
Okulu  Okul ve Lojmanı mevcuttur. Öğrenci azlığından Topçam merkeze taşımalı eğitim yapılmaktadır.

..:: NOT ::.. 
Mahallemiz ile ilgili yayınlanan resim ve bilgilerde yanlışlık, eklenecek veya çıkarılacak bilgiler var ise
info@mesudiye.bel.tr
adresine bilgi verilmesi halinde gerekli düzeltmeler yapılacaktır.


Mahallemizi Kısaca Tanıyalım

 

Muratlı (Şıhdere) Mahallesi : Köşe Mahallesi ile aynı muhtarlığı paylaşan Muratlı'nın belgeye dayalı tarihçesine ulaşılamamıştır. Ancak, Kurtuluş Savaşı öncesinde Rumların burada yerleşik olduğu bilinmektedir. Abbasoğlu sülalesinin Mesudiye’nin Yeveli(Yavadı) Bucağı’ndan, Lazoğullarının Mesudiye´ye bağlı Darıcabaşı Köyü’nden gelerek buraya yerleştikleri de ayrıca bilinmektedir. Muratlı, Ordu’ya 118 km, Mesudiye’ye 54 km, Topçam’a 9 km, Köşe’ye 3 km uzaklıktadır. Arpalan adlı bir yaylası vardır. Diğer özellik ve imkanlar Köşe ile aynı paralelliktedir. 

 

 

Muratlı Mahallesi, Karaaslan Yaylası eteğinde bulunan Arpalık Yaylası’nı kullanmaktadırlar. Bu mahalle isminden de anlaşılacağı üzere şeyhlerin ikamet ettiği bir mekan olması dolayısıyla vergiden muaf olduklarından dolayı tarihi belgelerde kayıtları bulunmamaktadır.

 

 

Halk geçimini tarım, hayvancılık, orman işçiliği ile sağlamaktadır. Son yıllarda genç neslin azalmasıyla hayvancılıkta gerileme görülmektedir. Geçim sıkıntısı ve tahsil sebebiyle gurbete gidenlerin sayısı, mahalledeki nüfusa oranla daha çoktur. Buna karşılık son dönemlerde bazı gurbetçi emeklilerden dönüş yapanlar olmuştur. 

 

 

2011 yerel seçimlerde Ordu'nun Büyükşehir Belediyesi olmasından sonra Köşe ile birlikte muhtarlığı düşmüş ve çevredeki mahalleler ile birlikte Topçam Muhtarlığı çatısı altında hizmet almaya devam etmiştir.

 

Köşe'li ve Muratlı'lı hemşerilerimiz, Köşeliler Derneği'nin öncülüğünde nüfus çalışması yaparak 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle nüfusunu 500'ün üzerine çıkarmıştır. Daha sonra Mesudiye Belediyemizin de almış olduğu meclis kararı ve Kaymakamlığımızın onayıyla Ordu Valiliği'ne gerekli müracaatlar yapılmıştır. Ordu Valiliğimizde 27 Kasım 2015 tarihi itibariyle başvuruyu kabul ederek Köşe, tekrardan Mahalle olmaya hak kazanmıştır. Yüksek Seçim Kurulu Mesudiye Müdürlüğü hiç ara vermeden seçim çalışmalarına başlamış ve 6 Mart 2015 tarihinde seçim kararı almıştır. 2 Adayın yarıştığı muhtarlık seçimlerini 4 oy farkla Gültekin Kıran kazanmıştır.

 

 

 

Doğa bütün özelliklerini sanki burada toplamış. Ama siz siz olun yağışlı bir günde gitmeyi denemeyin, güneşi bekleyin ve hayatınızın en güzel dakikalarını burada geçirin.

Bugün Muratlı(Şıhdere)'da ikamet eden sülaleler şunlardır:

1-Abbasoğlu AYBASTI (Yeveli’den gelmeler)

2-Mıstıkoğlu ŞENOL (Yeşilce’den gelmeler)

3-Muharremoğlu KARAKUŞ (Yeşilce’den gelmeler)

4-Cebecioğlu BAYKAL (Konacık’tan gelmeler)

5-Lazoğlu TÜRKCAN (Darıcabaşı’ndan gelmeler)

6-Okutan OKUTAN (Yeşilce’den gelmeler)

7-Karamoğlu ÜNAL (Yeşilce’den gelmeler)

8-Azimoğlu TEPE (Kotanı’dan gelmeler)

Osmanlı belgelerinde araştırmalarımız devam etmektedir. Daha engin bilgi ve belgelerde buluşmak dileğiyle.

 

 

Yaşar CELEP

Başbakanlık Osmanlı Arşivi Uzmanı