Sosyal Yapı

Mesudiye Belediyesi

Sosyal ve Ekonomik Yaşam:
Mesudiye için göç olgusu belirleyici önem taşır. 1950'lerden sonra batıya ve özellikle İstanbul'a yaşanan göç artarak sürmüş, 100 sene evvel çok yoğun nüfuslu bir yerleşke olan Mesudiye bugün için artık çok az bir nüfusu barındırmaktadır. Göçten önce ilçe ve çevresinde tahıl tarımı ve hayvancılık yapılırmış. Özellikle 1970'lerde yüzbinlerce başla ifade edilen küçükbaş hayvan sayısı bugün çok azalmıştır.
 
Mesudiyeliler özellikle Ümraniye, Pendik ve Beykoz çevresinde yaygındır.
 
Kışın oldukça tenha olan ilçe, yazları gurbete gitmiş vatandaşlarımızın gelmeleri ile oldukça hareketlenir. İlçenin 1180 km2 alanı olduğu düşünülürse, nüfus yoğunluğu m2 başına 24 kişidir. Yaz ve kış nüfusu arasında büyük farklılıklar vardır. İlçe nüfus teşkilatı’nın verilerine göre ilçe dışında 81.155 Mesudiyeli yaşamaktadır.
 
Son yıllarda özellikle yaz aylarında ilçe nüfusu şenlenmekte, terkedilen konutlar onarılmaktadır.
 
Bülent Ecevit - Devlet Bahçeli hükümeti, köykent projesi için ilçeyi pilot bölge seçse de proje bekleneni henüz verememiştir.
 
Doğrudan demokrasinin Türkiye'deki ilk örneği olarak toplanan Mesudiye ilçe kurultaylarının herkesi kapsayıcı gücü, son yıllarda siyasi baskılar nedeniyle zayıflamıştır.
 
İlçeyi canladırmak için açılan yüksekokul ilçe merkezinde bulunmaktadır.
 
Sosyal Hayat:
Yöresel Kıyafetler:
Büyük önder Atatürk’ün kılık kıyafet devrimine en çabuk uyum sağlayan yörelerden biri de Mesudiye ve yöresi olmuştur. Eski kıyafetler çabucak yerini çağdaş kıyafetlere bırakmıştır. Başta kasket ve ayaklara lastik ayakkabı giyilmektedir. Ayrıca ayağa yün çoraplar giyilir.
Kadınlar genellikle entari denilen uzun kollu basma giysi giyer. Üzerine elde örme hırka ve yelek giyilir. Elbisenin önüne peştamal denilen önlük bağlanır. Ayaklara yün çorap ve lastik ayakkabılar giyilir.
 
Son yıllarda Mesudiye’nin büyük şehirlerde olan bağlantıları ve kültür düzeyinin daha da yükselmesi nedeniyle köylerde bile hala modern giysiler giyilmektedir. Kadınlar ayrıca başlarına bürük denilen tülbent bağlarlar.