Yürüyüş Rotaları

Mesudiye Belediyesi

ericokParkur 1: Kızılağaç Yaylası-Eriçok Tepesi-Çukuralan (8 km)

Orman sınırındaki eski evleriyle tipik bir Karadeniz yerleşimi olan Kızılağaç, Ordu'nun en güzel yaylalarından biri. Mesudiye ilçesinin Topçam ve Yeşilce beldelerinde yaşayanların mekanı olan yayla, etkinliğin başlangıç noktası. Çambaşı Yaylası'na ulaşmak için kullanılan toprak yolda yaklaşık 200 metre ilerledikten sonra, önümüze çıkan tabelanın yönlendirmesiyle soldaki patikaya giriyoruz. Ardından traktör yoluna bağlanarak batıya doğru yürümeye devam ediyoruz. Hedefimiz ilerideki kayalık bölge. Sırt noktasındaki kayalıklara ulaşınca sola doğru dönerek taşlar üzerindeki işaretleri izliyoruz. Kayalık alanı sağınıza alarak ona paralel bir şekilde yürüyüp 3. kilometrede zirve noktasına erişeceksiniz. Taşların üst üste dizilmesiyle yapılan korunakların bulunduğu Eriçok Tepesi'nden harika bir manzara seyredebilirsiniz. Açık bir havada, Karagöl Dağı ile Ordu'nun en yüksek noktası olan Gönderiç Tepesi'ni görebilmek mümkün. Dinlendikten sonra zirve noktasından kuzey tarafına dönerek inişe geçin. Biraz dik olan bu iniş sırasında hedefimiz aşağıdaki düzlük olacak. Genel olarak otlarla bezenmiş ve patikanın belirgin olmadığı alanı geçerken işaretleri dikkatli takip etmeniz gerekiyor. Bir sırtta yer alan düzlük bölüme vardığınızda, önünüze çıkan su kaynağında kısa bir mola verebilirsiniz. Şimdi dere yatağını solunuza alarak aşağıdaki ormanlık alana doğru yürümeye başlayın. Kimi yerlerde orman güllerinin oluşturduğu sık doku nedeniyle yürüyüşünüz biraz zorlaşacak. İşaretli patikanın zirveden gelen bir başka patikayla kesiştiği noktada sağa dönün. Artık ağaç dokusunun başladığı alanın hemen üzerindesiniz. Yaklaşık 500 metre yürüdükten sonra önünüzü kesen bir traktör yoluna kavuşacaksınız. Hemen sola dönerek yürümeye devam edin. Orman içinden geçen rota sizi Çukuralan Yaylası'na ulaştıracak.

 

 

turnasuyuParkur 2: Kaleköy-Yeşilce (9 km)

Eski ticaret yolu üzerinde yer alan Mesudiye ilçesi, geçmişten bugüne önemli bir yerleşim alanı. Bunun en belirgin göstergesi ilçe yakınlarındaki Kaleköy Kalesi. Mesudiye'ye 6 km mesafedeki kale, derin bir vadi yatağına konumlanıyor. Köy yerleşkesinin 1 kilometre dışında yer alan kaleyi ve Deliklitaş kaya mezarını gezdikten sonra yürüyüşe başlıyoruz. Mirahor köyüne giden toprak yol güzergâhımızın ilk etabını oluşturuyor. Köprüyü geçtikten hemen sonra sağa ayrılan traktör yoluna yönelerek Mirahor-Konacık arasındaki tali yola giriyoruz. Tarlalar ve bahçeler arasında ilerleyen parkur, sağdaki dere yatağının yarenliğinde Konacık'a doğru devam ediyor. Önümüze çıkan iki köprünün yanından geçtikten sonra toprak yoldan ayrılarak patikaya giriyoruz. Ulaştığımız eski bir değirmenden yaklaşık 500 metre sonra güzergâh asfaltla buluşuyor. Konacık-Sarıyayla arasında ulaşımı sağlayan bu yoldan kısa bir rampa tırmanarak yükseliyoruz. 800 metre kadar bir yürüyüşün ardından rota, Sarıyayla-Yeşilyurt ayrımında sağdaki toprak yola giriyor. Parkurun 7. kilometresinde, Yeşilce beldesinin mahallesi olan Yeşilyurt'a varıyoruz. Beyaz badanalı evleri ve kırmızı sac çatılarıyla dikkat çeken yerleşimde kısa bir mola verdikten sonra tekrar yola koyuluyoruz. Birazdan rotanın en yüksek noktası olan 1366 metre rakımdaki seyir terasına ulaşıp sağımızdaki derin vadi manzarasını izliyoruz. Macerayı seven yürüyüşçüler, vadi içinden ve yamaçlarından geçen eski patikayı kullanarak Yeşilce beldesine ulaşabilirler. Rotamız adı gibi yemyeşil ve geleceğin turizm merkezlerinden biri olmaya aday Yeşilce'de sona eriyor.


 

 

 

Parkur 3: Köşe Obası-Şaphane Kilisesi-Topçam (9 km)

Melet Vadisi'ni yükseklerden seyreden Köşe Obası, ahşap evleriyle Topçamlıların hala kullandıkları gözde bir yerleşim. Rotamızı Topçam ile Köşe Obası arasında ulaşımı sağlayan eski yayla yolu oluşturuyor. Köşe Obası'nda önce toprak yolda biraz yürüyüp, daha sonra dik bir şekilde Gölyanı Obası'na inen eski patikayı izliyoruz. Bir zamanlar yaz mevsimlerinde serinliğiyle insanlara şifa veren Gölyanı, terk edilmiş haliyle geniş bir çayırlık görünümünde bugün. Çeşme başında biraz dinlendikten sonra yerleşimin ortasında yer alan göle doğru yürüyoruz. Gölün sol tarafından ormana uzanan eski göç yolunun ilk metreleri, fundalıklardan dolayı pek belirgin olmayabilir. Kırmızı-beyaz işaretlerin rehberliğinde ormanlık alan içinde inişe geçiyoruz. Yaban hayatla karşılaşma olasılığının yüksek olduğu bu bölgede, olabildiğince dikkatli yürümenizi öneririz. Parkurun toprak yola bağlandığı Değirmen mevkisinde sola dönerek bu kez yokuş yukarı yürümeye başlıyoruz. Ortasında bir ağacın yükseldiği Şaphane (Şapana) Kilisesi, ıssızlığın ortasında kaderine terk edilmişliğin hüznünü yaşıyor. Kiliseyi geçtikten hemen sonra sağa dönüp dereden karşıya geçerek yürüyüşe devam ediyoruz. Tarlalık bir bölgeye erişen patika, daha sonra ormanlık alanda devam edip önünüze çıkan su kanalına paralel ilerleyerek, Topçam yerleşiminin 500 metre üstünde toprak yola kavuşuyor.

 

 

 

 

kestaneyokusuParkur 4 : Yeşilce-Kızılağaç Yaylası (10 km)

Mesudiye ilçesine bağlı Topçam ve Yeşilce yerleşiminde yaşayanların kullandığı Kızılağaç Yaylası, Ordu'nun ikinci en yüksek tepesi olan Eriçok'un yamaçlarına kurulmuş.Yeşilce sakinlerinin eskiden yaylaya ulaşmak için kullandıkları güzergâh, rotamızın ana eksenini oluşturuyor. Yemyeşil bir orman dokusu eşliğinde vadi içinden geçen parkur panoramik görüntüler sunuyor. Yavaş yavaş yükselen toprak yol Arpalık ve Kabalak mezralarından geçerek tepe noktasına erişiyor. Demirciosman adıyla anılan bu geniş düzlükte Eriçok Tepesi ve Kızılağaç Yaylası'nı görebilirsiniz. Biraz ileride hafif bir inişe geçen toprak yol Muzadere'den gelen bir başka yolla birleşerek Mesudiye-Çambaşı asfaltına ulaşıyor. Bu noktada yükselen ve "Ordu Yürüyüş Parkurları"nı belirleyen tabelalardan birinin yönlendirmesiyle, soldaki toprak yola girerek Kızılağaç Yaylası'na ulaşıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Parkur 5: Köşe Obası-Gölyanı-Topçam (13 km)
 

Asfalt yollar yapılarak geleneksel yayla anlayışının giderek yok sayıldığı bir zamanda, baştan sona eski göç yollarının kullanıldığı bir kültür rotasını adımlayacağız. Ordu ilinin en güzel yaylalarından biri olan Mesudiye ilçesine bağlı Köşe Obası, tüm Melet Vadisi manzarasını ayaklar altına seren konumuyla bu sıfatı fazlasıyla hak ediyor. Dokusu henüz bozulmamış Köşe Obası'ndan başlayan parkur, oldukça dik eski yolu kullanarak muhteşem bir manzara eşliğinde Gölyanı Obası'na iniyor. Çeşme başında kısa bir mola verip doğada olmanın keyfini çıkarın. Sonra sola doğru uzanan orman yoluna girin. Yaklaşık 8 kilometrelik bu yol, kimi zaman gökyüzünü bile göremeyeceğiniz yeşil bir tünele dönüşüyor. Papar Boğazı'na ulaştığınızda kırmızı beyaz işaretlerin yönlendirmesiyle sağa dönerek patikaya girin. Şimdi Topçam yerleşiminde yaşayanların Muzadere Vadisi'ne ulaşmak için kullandıkları eski yayla yolundasınız. Virajlarla inen katır yolu, sık bir ağaç dokusu altında döne kıvrıla ilerliyor. Patika, Topçam yerleşiminin 500 metre üzerinde ana yola kavuşuyor.

 

 

 

 

 

 

kizilagacParkur 6: Çukuralan Yaylası-Köşe Obası- Kızılağaç Yaylası (15 km)

Tamamen ormanlık bir alandan geçen ve konuklarına müthiş manzaralar sunan bir yürüyüşe ne dersiniz? Bunun için Çukuralan Yaylası'ndan Köşe Obası'na giden orman yoluna girin. Ormanın serinliğini doyasıya hissedeceğiniz parkur, geleneksel yayla örneklerinden biri olan Köşe Obası'na kadar uzanıyor. Bir sırta konumlanan ahşap evler, Melet Irmağı Vadisi'ni yükseklerden seyrediyor. Eriçok Tepesi'nin etrafında geniş bir yay çizen rotanın bundan sonraki bölümü Yaylacık Yaylası'na dek sürekli ormanlık bir alanda ilerliyor. Günümüzde tek bir evin ayakta kaldığı yaylada, çeşme başında bir süre dinlenebilirsiniz. Güzergâh Yaylacık'tan sonra inişe geçiyor. Topçam-Kızılağaç Yaylası ayrımına geldiğinizde sola dönerek yokuş yukarı yürümeye başlıyorsunuz. Bazı bölümlerinde sağınızda yer alan Muzadere Vadisi'ni izleyeceğiniz parkur, 15. kilometrede sona eriyor.

 

 

 

 

 

KAYNAK : ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ