Mesudiye Kilisesi Kültür Merkezi

Mesudiye Belediyesi

MESUDİYE BELEDİYESİ KİLİSE KÜLTÜR MERKEZİ

 

Mesudiye ilçe merkezinde ve atıl durumda bulunan kilise Kültür ve Truzim Bakanlığının katkıları ve Mesudiye Kaymakamlığının öncülüğünde restore edilerek 10.10.2010 tarihinde, Ordu Valisi Orhan DÜZGÜN Mesudiye Kaymakamı Rıza GENÇOĞLU Mesudiye Belediye Başkanı İsa GÜL Basın Konsey Başkanı Oktay EKŞİ Bey, Mesudiye Daire Amirleri ve halkın geniş katılımıyla açılışı yapılarak 20. Mesudiye Kurultayı 1. değerlendirme toplantısı kültür merkezine dönüştürülen bu mekanda yapılmıştır. Ayrıca kültür merkezine giden yol ve alt yapısı Mesudiye Belediyesince yapılarak ulaşım sorunu çözülmüştür.

Kesme taş ve kaba yontma taştan yapılan kilise dikdörtgen planlı, bazilika görünümündedir. Batı yönünden içerisine girilen kilise üç neflidir. Girişin önünde birbirlerine, biri açık diğeri koyu olmak üzere alternatif sıralı yuvarlak kemerlerle bağlanmış dört sütun bulunmaktadır. 


Kilisenin girişi renkli taşlarla bir bordür ile çevrilidir. Bu bordürün üst kısmında biri büyük diğeri küçük iki rozet dikkati çekmektedir. Ordu ilinin Mesudiye ilçe merkezinde bulunan kilise, 1912 yılında yapılmıştır. Çatısı ve neftleri ahşap olup zamanla yıkılmıştır.Kilise duvarlarının köşeleri, dikine ve yatay taş silmeler, pencere pervazları, saçaklar, ön kısımlarda yer alan beşik kemerleri taşıyıcılar ve kilise girişinin önünde yer alan dört adet sütunlar düzgün kesme taşlardan, horosan harcı kullanılarak yapılmıştır. Kilisenin tek girişi batı yönündendir. Girişi düzgün işlenmiş renkli kesme taşlarla vurgulanmıştır. Kapı girişinin üst kısmında biri büyük diğeri küçük iki rozet yer alır yine kapı açıklığının hemen üzerinde kısa bir giriş ( alçak rolyefli ) şeklinden hayvan ve harç kabartmaları kısım kısım yer alır. Kapıyı düzgün işlenmiş taşlardan yapılmış bordür çevrelemektedir.